Bilgi Almak İstiyorum

Adınız  
E-posta    
Telefon  
Konu  
İleti  
Detaylı Bilgi İçin
Crm
Havacılık Psikolojisi Psikolojik Danışmanlık ve Koçluk Süreci(CRM)
 
Sivil havacılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla büyümektedir. Sadece THY'nin plot açığını doldurması bile bu mesleği yapmak isteyen binlerce adaya ışık tutmaktadır. Doğal olarak havayolu şirketlerinin yaptıkları plot yetiştirme programlarına talep oldukça fazladır. Adaylara tatmin edici bir gelecek sunan havayolu şirketleri ve özellikle THY gibi 150.000 Euro luk eğitime sponsor olması dolayısıyla adaylar arasında eleme yapılma süreci oldukça hassas ilermektedir. Bu sürece aday olan gençlerimiz ise tüm potansiyele sahip olmalarına rağmen doğru ve etkili hazırlık sürecini yönetemediklerinden ve potansiyelleri olmalarına rağmen sınavları geçemiyebiliyorlar.  Ya da  DLR 1 i geçsede mülakatta, 'stres ya da kaygı faktörlerinden' kendini doğru ifade edemiyor ve büyük bir hayal kırıklığı yaşamak zorunda kalmaktadır. Mülakatları yapan Psikiytarist ve Psikolog gayet profesyonel bir şekilde etik davranarak bu süreci yürütmektedir, bu süreçte duygulara yer yoktur. Mülakattan neden kalındığı geri bildirim olarak verilmekte ve bir fırsat daha sunulmaktadır. 
 
Deneyimlerim gösteriyor ki, gerekli soft skills yetkinlikler (mesleki motivasyon, Karakter analizi, durumsal farkındalık, karar verme vs..) kazandırıldığında ve stress ve kaygı faktörü ortadan kaldırıldığında adayımızın mülakattaki performansının bir hayli yükseliyor. Yazılı ön sorulara verilen cevaplar ve mülakat esnasındaki sürecin yönetilmesi, sadece cevaplardan ibaret olmadığı ve bazı psikolojik dinamikleri yönetme becerisi gerektirdiğini görüyorum. Bu bağlamda sınav ve mülakatlara hazırlanma sürecinde adaya özel tasarımlı psikolojik danışmanlık ve koçluk süreci hazırladık. Yirmi yıllık danışmanlık deneyiminin üstüne havacılık psikolojisini ekleyince çok kısa zamanda nokta atışı sonuçlara ulaştığımızı gördük. Ben ve Uzman Klinik Psikolog ekibimle sizlerle buluşmayı bekliyoruz. 
 
Tavsiyem adayların henüz başvurmadan bizimle tanışmaları ve hazırlanmalarıdır. Çünkü adayın hem sınav hem de mülakatta sadece iki hakkı vardır ve ikinci seferler her zaman daha fazla kaygı ve stres yüklemektedir. Stress ve kaygı performansın düşmanıdır. 
 
Havacılık Psikolojisinde Kullanılan Psikolojik Yöntemler
 
Öz Disiplin -Motivasyon 
Odaklanma ve bellek becerileri 
Stres Süreci 
Kaygıyı yönetme
Karar verme stratejileri
Liderlik becerileri
Risk yönetimi 
Hedef belirleme 
Psikoloji yönetimi 
Feedback loop
Sistematik ders çalışma 
Hafıza ve bellek
Kendini ifade etme
Farkındalık
Bölünmüş dikkat 
Sorumluluk
Değerler yapılanması
Kriz yönetimi
İnsiyatif alma 
EQ Emotinal Intelligence 
SQ Social Intelligence 
Öfke yönetimi 
Ekip üyesi olarak lider olma
Empati 
Algı ve referans deneyimleri
Esneklik 
Duygu ve düşünce döngüsü 
Kurallara uyma ve iç ses
Başarı modeli 
Duygusal bağlılıklar
Bağımlılıklar
Eksikliklerini fark etme
Psikolojik sorularla baş etme
Çapraz soruları önceden görebilme
Bilinçaltı kaygılardan arınma 
Sunum yöntemleri
Kendini etkili ifade etme 
Sorulara dengeli cevap verme 
Mülakat süreci ve uygulamaları
 
Süreç Nasıl işliyor;
 
 
Önce aday ile hedefler belirleniyor, eksik alanlar belirleniyor, havayolu şirketinden (daha önce sınava girilmişse) geri bildirim alınıyor ve sürece başlanıyor. Süreç bire bir işliyor ve Uzman Psikolog Metin Çınaroğlu liderliğinde yetkinlik ve psikolojik hazırlık süreci yürütülüyor. Bu süreçte 2 psikolog, bir koç ve bir süpervizör hizmet veriyor. 
 
Adayın alacağı eğitimler arasında Empati ve farkındalık eğitimi, duygu yönetimi ve iletişim eğitimi, sunum ve vücut dili eğitimleri yer almaktadır. Bu eğitimler DVD şeklinde verilerek adaya vakit kazandırılmaktadır. Her adayın 20 seanslık hakkı vardır. Bu seanların %40 ı dvd deki içeriklerin yetkinlik oluum seansları olarak, kalan %60 ın çoğu havacılık psikolojisi üzerine eğitim, mentörlük, koçluk şeklinde devam edecektir. Son seanslarda da uzmak klinik psikologlarla gerçek sunum ve mülakat pratikleri yapılmaktadır. 
 
 

Bize Ulaşın

   
İsim    
   
Telefon    
   
E-posta    
   
Konu    
   
İleti    
     

GÖNDER