Bilgi Almak İstiyorum

Adınız  
E-posta    
Telefon  
Konu  
İleti  
Detaylı Bilgi İçin
LIVCON

Zaman ve Enerji 

Önemli bir tavsiye vermek istiyorum. Yaşamda her şeyi bir anda yapmanız mümkün değildir. Örneğin bir hedefiniz dünyayı dolaşmak, diğer hedefiniz işinizde en üst seviyeye gelmek olamayabilir. İki bisikleti iki arabayı aynı anda kullanamazsınız. Zamanınızı ve enerjinizi alacak hedeflerin birbirleriyle uyumlu olmaları önemlidir. Yoksa kendinizi çaresizlik içinde, hiçbirini yapamayacağınız bir psikolojide bulursunuz. Hedeflerinize sizi taşıyacak en önemli dinamik zamanınızdır. Kişisel gelişimde yirmi yılı tamamlamış bulunmaktayım ve beni en çok etkileyen şeylerden birisi; insanın tek avantajlı olduğu şeyle, yani zaman ile ilgili şikâyette bulunması. Kimsenin yeterince vakti yok. Şunu biliyorum ki, doğuştan hiçbir şeyde eşit değiliz. Zengin fakir, güzel çirkin, hastalıklı sağlıklı, ileri zekâlı geri zekâlı vs. Bunların hiçbirinde eşit değiliz. Ancak tek eşit olduğumuz durum, herkesin 24 saati olduğudur. Kimsenin 24,5 saati yok. Ya da sana 23 saat diyen bir doğa yok. Herkesin aynı zamanı var. Bu da aynı enerji gibi yaşam yarışında kullanabileceğimiz çok önemli bir avantaj bizim için. Doğa taraf tutmaz unutmayın! 65 

Şunu bilmemiz gerekiyor ki: Yaşamda her şeyi yapmaya vaktimiz yok. Örneğin birçok kişi; “İşimde çok başarılı olmak için çok zaman ayıracağım, aileme çok zaman ayıracağım, sevdiklerime çok zaman ayıracağım, anne babam ile ilgileneceğim, arkadaşlarıma, gitmek istediğim filmlere, spora, gezmeye zaman ayıracağım, okumak istediğim kitaplar, almak istediğim eğitimler, görmek istediğim ülkeler…” vs. diye düşünür. Şöyle bir zaman hiçbir zaman olmayacak hayatınızda. “Bunların hepsini yaptım ve şu anda hayatımda her istediğime zaman ayırdım,” diyebileceğiniz bir zaman olmayacak. Ama sevindirici bir haber vereyim; yaşamda en önemli şeyleri yapmaya her zaman vaktiniz olacak. Bu yüzden erteleme yapmak zorundasınız. Ben zaman yönetimine inanmıyorum. Zamanı yönetemeyiz, zamanı biriktiremeyiz, zamanı sadece etkili bir şekilde harcayabiliriz. Zamanı etkili harcayabilmek için benim A, B, C, D, E formülüm var. Gün 24 saat hafta 168 saat. Bu sizin en önemli kaynağınız. Fark yaratmanızı etkileyecek tek kaynak bu. En cimri olduğum şey zamanımdır. Zaman parayla satın alamayacağım, geri çağıramayacağım ve donduramayacağım bir dinamik olduğundan akarken hakkını vermek isterim. Ünlü satış gurusu Thom Hopkins:

“Yaşamda her saniyenin hakkını vermek gerek,” demişti. 

Hakikaten de öyle… 

Benim etkili zaman harcama formülüm şöyle:

A. A’ları benim yapmam gereken ve yaparsam çok olumlu sonuçlar alacağım, yapmazsam çok negatif sonuçları olacak şeyler olarak nitelendiriyorum. A’lara 66 

örnek kendi işimde, eğitim vermek, eğitim hazırlamak, müşterilerimle ilgilenmek, yazılarımı yazmak, kitabımı yazmak olabilir. Aslında zaman ve enerjimizi alması gereken en önemli şeyler olarak görebiliriz A’ları. 

B. B’ler yapmam gereken önemli ve acil ancak başkasına yaptırabileceğim şeyler. B’lere örnek ise banka işleri vs. Banka işlerimi de halletmek zorundayım ama o işleri şirketimde ablama delege etmişim. 

C. C’ler ise yapmam gereken acil ancak önemli olmayan şeylerdir. Acil bugün yapılması gereken şeyler vardır, ancak önemli değildir. Hatırlayın her şeyi yapmaya vaktiniz yok. Önemli olmayan şeye evet demek için önemli olan şeye hayır demek zorundasınız. 

D. D’ler ise yapmam gereken önemli ancak acil olmayan şeylerdir. Yaşamımızda acil olan şeylerin önemli olduğunu düşünürüz. Yapılması bugün gerekmeyen şeyleri bugün yaparsak diğer acil ve önemli olan şeyleri yapamayız. Bir şeye evet demek için başka bir şeye hayır dememiz gerekir.

E. Son olarak E’ler yapmamam gereken şeylerdir. Kendinize, işinize, ilişkilerinize zarar veren şeyler E’lere örnek olabilir.