Bilgi Almak İstiyorum

Adınız  
E-posta    
Telefon  
Konu  
İleti  
Detaylı Bilgi İçin
LIVCON

Okullar başladı. Çocuklarınızın başarılı ve mutlu olması duygusal zekaya bağlı!


Evet bir milyondan fazla öğrencimiz okula başladı bugün. Peki, çocuğunuz neden okula gidiyor? Geleceğe hazırlanmak, öğrenmek, başarılı olmak için. Peki; o zaman sizleri çocuklarının başarılı ve mutlu olmasını isteyen ebeveynler olarak tanımlıyorum. Öyle ise; sizlere çocuklarınızın geleceğe nasıl başarılı hazırlanacağını kısaca aktarmak istiyorum. 
 
Harward Üniversitesinde profesör olan Daniel Goldman ( Duygusal zeka kuramının kurucusu) çocuklarımızın başarı için ihtiyaçlarının geçmiş çağlardan daha farklı olduğunu ön görüyor. Örneğin Sanayi çağında bir gencin başarılı olabilmesi için üniversite eğitimi alması başarı için önemli bir kriterken artık bilgi çalışanı çağında bu dinamik değişti. Bu çağda (insan çağı) çocuklarımızın başarılı olması için en önemli dinamiğin Duygusal Zeka gelişimi olduğunu belirtiyor Daniel Goldman. 
 
Peki şimdi Duygusal Zeka ne demek? Bu kuramı uzun uzadıya anlatmayacağım. Kısaca Duygusal Zeka çocuk için Öz Güven demektir. Öz güven nerede gelişir? Tabii ki okulda değil. Evde! Şimdi çocuklarını okula gönderen yüz binlerce aileye seslenmek istiyorum, çocuk Öz Güveni evde öğreniyor. Evde değerliyim duygusunu geliştiremeyen çocuktan sınıf içinde başarılı olmasını nasıl bekleyeceksiniz?
 
Çocuğun özgüvenini geliştirmek istiyorsanız küçük yaştan itibaren bazı özgürlükler tanımalısınız. Bu özgürlük kendi karakterini yapılandırabilme özgürlüğü veren cinsten özgürlükler. Örneğin; çocuğun duygu ve düşüncelerini korkusuzca sizinle paylaşmasına izin vermeniz çok önemli. Bu da korku kültürünün hakim olmadığı, herkesin seçme özgürlüğünün olduğu ortamlarda mümkün olur. Bir diğeri ise; ev ortamındaki sizin psikolojiniz. Çocuk duygusal bir mirasla doğmaz. Anne babadan psikolojik miras alır. Bu mirasın çocuğunuza ne derece iyi ya da kötü geleceğini bilmelisiniz. Aile içinde maskeler varsa, aile üyeleri birbirlerine samimi değilse, aile değerleri tanımlanmamışsa, ailenin sınırları ve kuraları yoksa ve özellikle bir öğrenme ortamı oluşturacak düzen yoksa çocuğunuz şapşal karakter geliştirmek zorunda kalır. 
 
Çocuk, pısırık, bağnaz karakter geliştirir. Yaşamının sorumluluğunu almaz, içten içe duygusal boşluklar oluşturur. Bu boşluklar ileride bağımlılıklar geliştirmesine neden olur. Alkol, sigara ya da bağımlılık yapan her şey. Bu bağımlılıkların nedeni aile içinde değerliyim hissini bulamayan, kendini ifade edemeyen çocuk kendi içinde büyümek isteyen çocuğu büyütemez. Ve sanki fiziksel olarak büyümüş ancak zihinsel ve duygusal olarak büyümesi küçük yaşta durmuş biri olur. Bu sebeple içten içe tam tanımlanamayan değersizlik boşluğu kişiyi diğerlerinin kölesi yapar. 
 
Bu sonuçları yaşamak istemiyorsanız çocuğunuzun fizyolojik ihtiyaçları kadar zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarıyla da ilgilenmelisiniz. 
 
Son yapılan araştırmalarda çocuğunuzu başarıya götürecek şey okul değil. Okul içerik eğitimi veriyor. Matematik, fizik kimya vs.. Bunların başarıya etkisi yüzde üç. Çok düşük çünkü bilgi çok hızlı eskiyor ve bilgiye ulaşım çok kolay. Düşünün artık kuantum bilgisayarlar gelişiyor, fiziğin kanunları bile değişmek üzere. O zaman başarı için diğer %97 ne? Duygusal zeka. Öz güven. Psikolojik miras. Değerli hissetme. Kendi karakterini özgürce geliştirebilme özgürlüğü.
 
Duygusal zekayı geliştirme fırsatı veren ailelerin en büyük özelliği çocuklarına koçluk etmeleri. Çocuklarına neyin doğru ve yanlış olduğunu söylemiyorlar! Onların kendi cevaplarını kendilerinin bulmalarına yardımcı oluyorlar. 
 
Tabi çocuklarınıza özgürlük tanımak istiyorsanız kendi Psikolojinizin derinlerine inmelisiniz. Mesela çocuğu neden yaptığınızdan başlayabilirsiniz! Yalnız kalamamak için mi? Belki sizin psikolojinizde de geliştirmeniz gereken yerler vardır. Bunları gözlemlemeye başlamalı hatta gerekliyse profesyonel destek almalısınız. 
 
Umarım çocuklarımızı kendi Psikolojik sorunlarımızı kusmak için oyuncak gibi kullanmayı bir an önce durdururuz.