Bilgi Almak İstiyorum

Adınız  
E-posta    
Telefon  
Konu  
İleti  
Detaylı Bilgi İçin
LIVCON
Dünya'da dokunulmamış en büyük yetenek rezervi sanırım kadınlarımızda var. Son dönemde kadınlarımıza çok daha fazla fırsat verilmesine rağmen büyük ölçüde eksik kaldığımız çok açık ortada. Kadınlarımızın kendilerine sormaları gereken önemli bir soru var, ' Kadın olarak kendimi güçlü hissediyor muyum?'. Dünya'da çok önemli pozisyonlarda olan kadın sayısı bir hayli az. Peki nedir kadınımızı geride tutan şey? Bunu nasıl aşarız?  
 
Başarı her kadın için farklı anlama gelebilir. Kimi için kariyerinde ilerlemek, kimi için aile içinde sözü dinlenmesi, kimi için arkadaşları arasında ya da sosyal ortamda kabul görmek olabilir. Yapılan araştırmalarda kadınlar aynı işi yapan erkeklere göre %15 daha az kazanıyorlar. Ve iş hayatında olan kadınların %81 i çocuk yaparsam kariyerim negatif etkilenir kaygısı içindeler. 
 
Bunu nasıl değiştirebiliriz? 
 
Laurie Penny nin yazdığı  Konuşulamayan şeyler (Sex, Yalan ve devrim)  adlı kitabında kadınlarımıza şöyle sesleniyor; '' Kadın için gücün ne olduğunu yeniden tanımlamalıyız''. Kadından beklentinin çok yüksek olması en büyük sıkıntılardan biri olduğuna inanıyor Penny. Akademik başarı, sosyal beceri, fiziksel güzellik, seksilik ama çokta abartılı değil, zeki, becerikli, destekleyici yani kısacası mükemmel! Kadının her yönden mükemmel olmasını Penny 'toksik' olarak nitelendiriyor. Yaşamın tamamının bizim kontrolümüzde olması gerektiği fikrini de eleştiren Penny; en büyük yalanın kadınlara eğer güçlü olursan ve gayret edersen başarılı olacaksın şeklinde söylendiğini belirtiyor. Bu şekilde beklentinin olduğu toplumda yaşayan bir kadın etrafında olan biten her şeyden kendini sorumlu tutmakta ve bu yoldan ilerleyip her şeyde güçlü olmaya çalıştığında günün birinde kötü bir şey olduğunda örneğin, aileden biri vefat etmesi, işlerin elde olmadan bozulması, çocukların hastalanması vs.. durumlarında hemen kendi kabahati olduğunu içten içe yaşamaya başlıyor. Bir kadına hiç bir şey yapamayacak duruma getirmek istiyorsanız ondan her şeyi mükemmel yapmasını isteyin diyor Penny.  
 
Tara Mohr Stanford MBA programlarında kadın liderlik programlarının lideri olarak görev yapmakta. Onun araştırmalarına göre kadın olarak kendimize karşı çok acımasızız. Tara'ya göre kadınlar birbirlerini desteklemiyorlar. Hatta bir birlerine karşı gereksiz bir savaş halindeler. 
 
Dünyanın en başarılı ve güçlü kadınları arasında yapılan araştırmalarda en önemli özelliklerinin kendilerine yeni yaşam hikayesi oluşturmuş olmaları. Yani geçmişte nasıl bir hikâyeye sahip olduklarının bir önemi yok. Önemli olan yeni bir hikaye oluşturmaları. Kadınları şampiyon yapacak şey diğer kadınlardır diyor Tara. Yüreklendiren şampiyon kadınlara ihtiyaç var. Bunun en büyük nedeni değişmek isteyen her kadının yeni bir hikaye ve oyuna ihtiyacı olduğu.
 
Yeni bir hikaye ve oyunun olması için yeni bir farkındalığın olması gerekir. Yeni bir farkındalığın olabilmesi için de biraz kendi kendine kalıp koçluk etmek gerekir. Güçlü sorular gerekir. Örneğin şöyle sorular olabilir. Çevrendeki insanlara senin kendilerinin yaşantısında ne kadar değerli ve neden değerli olduğunu sorabilirsin. Yapılan araştırmalarda kadınların iş dünyasında ikna etme yeteneklerini geliştirmeleri gerektiği. Size yeni vizyon, yeni oyun, yeni hikayenizi yazabilmeniz ve yeni bir siz olabilmeniz için bazı farkındalık soruları hazırladım. 
 
Hadi bakalım yazmaya başlayın. Değişim sadece hayal kurarak olmaz. Üzerine çalışmalı ve emek vermeli. İşleyin geleceğinizi.  
 
Her şey mümkün olsa nasıl bir yaşam isterdim? ( Her şey mümkün değil düşüncesi toksiğinden kurtulun) 
O mümkün olan yolu iç dünyanızda canlandırın. Mümkün olduğunca net görmeye duymaya hissetmeye çalışın. 
Olmadığını düşünerek şimdiki şeklini ileri sarın ve nasıl hissedeceğinizi fark edin. 
Bu hayale ulaşmak için ne tür kaynaklarım var? Bende olmayan ve edinmem gereken kaynaklar neler? Nasıl edinebilirim?
Bu hayali gerçekleştirmemi negatif etkileyen değer ya da yaşam görüşüm var mı? Örneğin baaşrı için çocuktan alınan saatler gibi. 
Bu hayale yaklaştığımı nasıl anlayacağım? 
Bu hayalime destek olabilecek kişiler? 
Bu hayalime köstek olabilecek toksik kişiler? 
Bu kişilerle ilişkilerimi nasıl tutmalıyım? 
Bu hayal için öğrenmem gereken neler var? 
Zaman ve enerjimi bu hayale göre nasıl yönetirim? 
Önceliklendirmelerim nasıl? Önceliklerimi nasıl düzenlemeliyim? 
Bunların hepsini disiplinli bir şekilde nasıl sürdürebilirim? 
Bana bu süreçte kim Koçluk edebilir? 
Harekete geçmemi engelleyen ne var? 
Ne zaman başlıyorum? 
 
Yepyeni hikayelerle yepyeni keşiflere...