Bilgi Almak İstiyorum

Adınız  
E-posta    
Telefon  
Konu  
İleti  
Detaylı Bilgi İçin
BİLİNÇLİLİK / BİLİNÇ
LIVCON
Değerli Okurlarım; Bu haftaki yazımı bilinçlilik / bilinç (consciousness)’e ayırdım!
 
İnsanı insan yapan en önemli özellik bilincidir. Şöyle bir şey hayal edin; bir an bilincinizdesiniz bir an değil. Bilinç nasıl oluşur? Bilinç olmasaydı yaşamımız saçma sapan olurdu.
 
Bilinç sayesinde dışarıdan her saniye gelen milyonlarca uyarıcıyı anlamlı bir bütün haline getirip deneyimleyebiliyoruz. Size bir araştırmadan bahsedeceğim. İlk defa araştırmacılar, beynin bir kısmına elektrik vererek bilinci kapatmayı başardılar. Bu çok önemli bir gelişme.
 
Bilim insanları, beynin bölgelerini neredeyse yüz yıldır araştırıyorlar, farklı bölgelerini elektrikle uyararak hangi bölgenin ne işe yaradığını bulmaya çalışıyorlar. Uyardıkları bölgelere elektrik şoku vererek fonksiyonlarını durduruyorlar ve böylece tam olarak ne işe yaradıklarını kavramaya çalışıyorlar. Buna rağmen, bugüne kadar hiç bilinci kapatmayı başaramamışlardı!
 
Buluşa göre sadece bir kişide clastrum bölgesi elektrik şoku ile uyarılmış ve kişi bilincini kaybetmiş. Bu da yıllardır filozof ve bilim insanlarının sorduğu ‘bilinç nasıl yükseliyor?’ Sorusunun fizyolojik cevabını veriyor gibi.
 
Tabii birçok teoriye göre bilinçlilik çevremizdekileri tek bir gerçeklik olarak algılamamızı sağlayan (birçok izole etki olarak değil) tek bir deneyim olarak beynin birçok bölgesinin etkileşim ve aktivitesiyle oluşabilecek bir unsur.
 
Bu fikri destekleyen önemli ve öncü Nörobilimci isim; Francis Crick. DNA’nın yapısını ortaya koyan nörobilimci! 2004 yılına kadar beynin bölgeleriyle çalışmalar yapmış ve dışarıdan duyularımız aracılığıyla beynimize gelen bir çok dışsal uyaranı tek bir gerçeklik bağlamında algılayabilmemiz için bir orkestra şefine ihtiyaç olduğunu ölüm döşeğindeyken yazdığı kâğıtlardan toplamışlar.
 
Sattle USA Beyin Enstitüsü’nde meslektaşı Christof Koch ile yaptıkları araştırmalarda değişik zamanlarda beynin değişik bölgelerine gelen uyarıları ardı ardına sürekli düzenleyen ve algıyı mümkün kılan bir sistemi hipotez ettiler. Örneğin; bir gülün rengi ile ilgili bilgiler, kokusu, dokunuşu vs.. Sevgililer gününde hepsi tek bir bilinç deneyimi olarak algılanır!
 
Crick ve Kohn bir şeyler bulmuşlar. Araştırmalar devam ediyor.
 
Amerika Washington DC’de Gerage Washington Üniversitesi’nde Mohamad Koubeissi ve çalışma arkadaşları bir kadının bilincini beyninin Clastrum (beynin bir bölgesi) bölgesine elektroşok vererek bilinçlilik durumunu kapatıp açmayı başardılar.
 
Hatta bu geçen hafta yayımlandı. Kadın’da epilepsi vardı ve bu yüzden beynin farklı bölgelerine derin seviyede elektro şok veriliyordu. Hangi bölgenin epilepsi kaynağı olduğu araştırılırken, bir elektrodun daha önce hiç bir şekilde rast gelmemiş Clastrum’un yakınlarına rast gelmesiyle büyük bir buluş oldu.
 
Araştırmacı takım, Clastrum bölgesinin yakınlarına yoğun elektro şok yüklemesi yapınca kadın birden bilincini kaybediyor. Okumayı bırakıyor ve boşluğa doğru boş boş bakıyor. Kalp atışı yavaşlıyor. Görsel ve işitsel komutalara karşılık vermiyor. Elektrik durdurulduğu anda kadın aniden bilincine dönüyor ve okumaya devam ediyor ve bilincinin kayboluş anı olan olayı hatırlamıyor. İki gün boyunca yapılan çalışmada her seferinde elektro şok verildiğinde aynı tepkiler alınmış.
 
Araştırma takımı ayrıca, kadının konuşma ya da duyma yetisini mi yoksa bilincini mi etkisiz hale getirdiklerinden emin olmak için elektro şok verdiklerinde yani bilinç gittiğinde ‘ev’ kelimesini tekrar etmesini ya da parmağını şıklatmasını istemişler. Eğer etkiledikleri beynin bölgesi konuşma ya da hareket etme yetilerini etkileseydi o zaman bunları yapamayacaktı. Daha yavaş konuşmaya ve hareket etmeye başladı ta ki tam anlamıyla bilinçsizlik durumuna gidene kadar. Bütün bu olanlar esnasında epileptik bir durum yaşanmadığı için araştırma takımı ne bulduklarından emin!
 
Sonuç olarak Clastrum, bilinçlilik için önemli bir rol oynuyor! Koubiski konuyu şöyle metaforikleştiriyor. Bir arabanın birçok parçası vardır. Gidebilmesi için, pedal, lastik vs.. Ancak bir anahtar ile arabayı çalıştırırsınız. İşte bilincinde oluşması için çok etken var ancak anahtarı bulundu!
 
Bu işin sonu yok tabii. Sizleri gelişmelerden haberdar edeceğim.